3,25 százalékig csökkentheti az MNB az alapkamatot decemberig

Akár 3,25 százalékig csökkentheti az alapkamatot 2013 végéig a Magyar Nemzeti Bank (MNB), és ami igazán jó hír, arra is van esély, hogy javulhat Magyarország hitelminősítői megítélése - adta hírül az MTI londoni pénzügyi elemzők jóslatai alapján. Az ilyen előrejelzések felkelthetik az érdeklődést a hosszabb távra még elérhető 5-6%-os kamatot biztosító bankbetétek iránt.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai - akik 2013 áprilisban még 4,00 százalékos MNB-kamatmélypontot vártak 2013-ra - új prognózisukban azzal indokolták felülvizsgálatukat, hogy a várakozásoknál jobb első negyedévi magyar GDP-növekedési adatok nyomán várhatóan a forint az eddig feltételezettnél erősebb árfolyampályára kerül, sőt az infláció az idén és 2014-ben is valószínűleg jóval a 3 százalékos célszint alatt marad.
A JP Morgan londoni elemzői az általuk eddig várt 305 forint/eurós idei év végi árfolyambecslést 290 forintra módosították hétfői előrejelzésükben.
A ház eddigi alapeseti előrejelzésében az szerepelt, hogy az MNB a jelenlegi 4,75 százalékról szeptemberig 4,00 százalékra csökkenti alapkamatát, és e kamatszint az idei év végéig nem változik. A JP Morgan londoni elemzőinek új előrejelzése azzal számol, hogy az alapkamat szeptemberre 3,50 százalék lesz, és 2013 decemberre 3,25 százalékig csökken. Egyébként a JP Morgan által jósolt 3,25 százalékos idei MNB-kamatmélypont jelenleg a legalacsonyabb prognózis a City elemzői közösségén belül.
Az eddigi legalacsonyabb kamatmélypont-előrejelzést a Barclays tartotta érvényben. A befektetési bankcsoport elemzői azt várják, hogy az MNB októberre 3,50 százalékig csökkenti alapkamatát, és ezután valószínűleg szünetet tart, felmérve az enyhítési ciklus kezdete előtti alapkamat megfelezésének piaci hatásait.
A JP Morgan londoni közgazdászai MNB-kamatprognózisuk hétfői felülvizsgálatához fűzött elemzésükben felidézték, hogy az általuk addig jósolt 0,2 százalékos visszaesésről 0,5 százalékos növekedésre javították idei évre szóló magyarországi GDP-előrejelzésüket a vártnál erősebb idei első negyedévi hivatalos GDP-becslés közzététele után.
A cég elemzői hangsúlyozták, hogy a közép-európai gazdaságok közül Magyarországon volt a legerőteljesebb a szekvenciális összevetésű GDP-növekedés, köszönhetően részben az autóipari beruházásokból (Mercedes, Audi) eredő felhajtóerőnek, amelynek révén a magyarországi ipari termelés túlteljesítő volt a térségben.
A JP Morgan közgazdászai szerint mindez kedvező hatást gyakorolhat a forintárfolyamra, mivel sok befektető eddig elsősorban éppen a gyenge reálgazdasági teljesítményre tekintettel tartotta portfolióiban alulsúlyozott pozícióban a forinteszközöket.
Az erőteljesebb gazdasági növekedés valószínűleg enyhíti a hivatalos államháztartási célok teljesíthetőségével és a magyar adósságdinamikával kapcsolatos aggodalmakat is. Annak az esélye, hogy az idei magyar GDP-növekedés meghaladhatja az EU becslésében szereplő 0,2 százalékos ütemet, valamint az elmúlt időszakban bejelentett költségvetési kiigazító lépések együtt már növelhetik a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás idei megszüntetésének esélyét - vélekedtek hétfői elemzésükben a JP Morgan londoni elemzői.
Más nagy londoni házak is hasonló következtetésre jutottak legutóbbi helyzetértékeléseikben.
A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai a magyarországi makro- és monetáris fejleményekről befektetőknek minap összeállított átfogó elemzésükben annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a vártnál jobb első negyedéves GDP-adatok és a nemrég bejelentett költségvetési intézkedések nyomán 50 százalék fölé emelkedett a túlzottdeficit-eljárás idei megszüntetésének esélye.
A JP Morgan londoni elemzőinek hétfői értékelése szerint az MNB monetáris politikája megfontoltabb, mint amilyentől sok befektető tartott. A magyar jegybank eddig nem folyamodott "semmiféle nem helyénvaló, unortodox eszközhöz", és kitart a fokozatosság gyakorlata mellett a havi 0,25 százalékpontos kamatcsökkentések folytatásával. Az MNB által áprilisban bejelentett új növekedésösztönző finanszírozási program erősen célzott jellegű, és várhatóan elősegíti a gazdaság devizaadósság-kitettségének csökkenését, miközben a devizatartalék megfelelési mutatója is jórészt stabil marad - vélekedtek hétfői elemzésükben a JP Morgan londoni közgazdászai.
A ház elemzői szerint az alapkamatból és a jelenlegi éves inflációs rátából számolt 3 százalék körüli reálkamat még mindig magas.
A JP Morgan szakértői közölték: jelenlegi előrejelzésük az, hogy az idei év végén 2,3 százalék lesz az éves inflációs ütem. A cég most felülvizsgált, 3,25 százalékos MNB-kamatmélypontot valószínűsítő prognózisa ennek alapján 1,00 százalék körüli szintre csökkenő pozitív reálkamatot jelentene, ez azonban nagyrészt megfelelne a 2012 végén mért reálkamatnak - áll az elemzésben. A fenti előrejelzések alapján megnőhet az érdeklődés a hosszabb távra még elérhető 5-6%-os kamatozású bankbetétek iránt. A JP Morgan londoni elemzői szerint mindezek alapján lehetőség látszik arra, hogy a hitelminősítők kevésbé negatív megítélést adjanak Magyarországról. A magyar adósosztályzatok javításáról valószínűleg korai lenne még beszélni, de javultak annak az esélyei, hogy legalább egy hitelminősítő az idén leveszi a magyar adósbesorolására érvényben tartott negatív kilátást - vélekedtek hétfői értékelésükben a JP Morgan londoni közgazdászai.
A nagy nemzetközi hitelminősítők közül a Standard & Poor's márciusban rontotta negatívra az addigi stabilról a magyar adósosztályzat kilátását, és a Moody's Investors Service is negatív kilátással tartja nyilván a magyar államadósságot.

Forrás: MTI



Ajánlja ismerőseinek:



Kapcsolódó oldalak: Legjobb kamatok  

További bejegyzések

A legjobb öt Árupiaci befektetési alap grafikonon

Az Árupiaci kategória HUF alapú, top 5 alapja. A sorrend a 2024.04.19.-i éves hozam adatok alapján készült.

A hét legkiugróbb árfolyamesései

Az 5 legjobb Ingatlan/Közvetlen befektetési alap grafikonon

Az Ingatlan/Közvetlen kategória HUF alapú, legjobb 5 alapja. A sorrend a 2024.04.10.-i éves hozam adatok alapján készült.

Nemrég forgalomba került alapok

Az elmúlt hetekben indított befektetési alapok listája. Írásunkban 5 nemrég indított alapot mutatunk be.

A hét legnagyobb árfolyam csökkenései

Az 5 legjobb Részvény befektetési alap grafikonon

A Részvény kategória HUF alapú, legmagasabb hozamú 5 alapja. A sorrend a 2024.03.25.-i éves hozam adatok alapján készült.

Az elmúlt hét nap legdrámaibb árfolyamesései

Az 5 legnagyobb hozamú Árupiaci befektetési alap grafikonon

Az Árupiaci kategória HUF alapú, öt legmagasabb hozamú alapja. A sorrend a 2024.03.19.-i éves hozam adatok alapján készült.

Az elmúlt hét nap kiemelkedő árfolyam csökkenései

A legjobb öt Kötvény/Rövid kötvény befektetési alap grafikonon

A Kötvény/Rövid kötvény kategória HUF alapú, öt legmagasabb hozamú alapja. A sorrend a 2024.03.15.-i éves hozam adatok alapján készült.

Összes bejegyzés:

Bankok, pénzvilág

Vegye fel hírolvasójába RSS feedünket!

A jokamat.hu hírei

Az 5 legjobb Ingatlan/Közvetlen befektetési alap grafikonon

Az Ingatlan/Közvetlen kategória HUF alapú, legjobb 5 alapja. A sorrend a 2024.04.10.-i éves hozam adatok alapján készült. 2024.04.10

Nemrég forgalomba került alapok

Az elmúlt hetekben indított befektetési alapok listája. Írásunkban 5 nemrég indított alapot mutatunk be. 2024.04.09

Az 5 legjobb Részvény befektetési alap grafikonon

A Részvény kategória HUF alapú, legmagasabb hozamú 5 alapja. A sorrend a 2024.03.25.-i éves hozam adatok alapján készült. 2024.03.25

Régebbi híreink

Érdeklik a bankbetétek, befektetési alapok és az államkötvények?

Iratkozzon fel a jokamat.hu hírlevelére! Kéthetente küldünk egy rövid összefoglalót az aktuális kamatokról és hozamokról.

Minden új bank kamat konstrukcióról érdekli? Tudni szeretne a toplista minden változásáról?

Kövessen minket a Twitteren! @jokamathu

Kamatvadászoknak és szakmabelieknek kötelező.

Minden javaslatot, észrevételt szívesen látunk!

keyboard_arrow_up